plynová chromatografie

Vzorkování izolačního oleje

DŮLEŽITÉ: Chcete-li s jistotou vědět, zda izolační systém je, nebo není navlhlý, musí se vzorek odebrat z teplého stroje a měla by se změřit i teplota vzorkovaného oleje  (při proplachování odběrové cesty). Pokud je známa teplota vzorkovaného oleje z teplého stroje, lze přibližně určit procento navlhnutí pevné izolace. I suchý stroj obsahuje vlhkost asi do 2% své váhy! Mohou to být tedy i kg vody! …

Vzorkování izolačního oleje Pokračovat ve čtení »

Snížení rizika požáru

Revize transformátorů a požární bezpečnost Obecně je revize transformátorů spojena s řadou úkonů. Prověřuje se i stanoviště transformátoru, nedílnou součástí je kontrola s ohledem na požární bezpečnost.  Transformátory VN a zvláště VVN jsou často plněny izolačním – transformátorovým olejem. Pokud se soustředíme na požární bezpečnost je ošetřena normami, vyhláškami a dalšími předpisy, včetně stavebního provedení stanoviště takového stroje. Zdá …

Snížení rizika požáru Pokračovat ve čtení »

Odpovědnost provozovatele olejem plněných elektrických zařízení

(Revize transformátoru dále uvedený problém neřeší!) Diagnostická měření transformátorů, resp. izolačního (transformátorového) oleje byla dosud hodnocena podle doporučovaných empirických kritérií, či různých podnikových norem. Rovněž používané metody byly voleny podle dlouholetých zkušeností diagnostických laboratoří s využitím vlastních nebo zahraničních poznatků. S vydáním normy ČSN EN 60422 se však situace do značné míry mění! Tato evropská norma respektuje druh zařízení a předepisuje …

Odpovědnost provozovatele olejem plněných elektrických zařízení Pokračovat ve čtení »

Seznámení s plynovou chromatografií

Chromatografie je fyzikálně chemická separační metoda, která slouží k dělení složek směsi. Základem chromatografie je rovnováha rozpuštěné látky mezi dvěma fázemi, z nichž jedna je fáze nepohyblivá (stacionární) a druhá fáze pohyblivá (mobilní). Tyto fáze jsou vzájemně nemísitelné. Předpokladem rozdělení složek směsi je různá afinita (přilnavost) k jednotlivým fázím. Např. Složka S1 má větší afinitu k fázi mobilní a je …

Seznámení s plynovou chromatografií Pokračovat ve čtení »

DGA – Plynová chromatografie – příklad a možnosti hodnocení

Tato metoda využívá fyzikálněchemických dějů, ke kterým dochází v důsledku negativních tepelných, elektrických či kombinovaných jevů při vzniku poruchových stavů v izolačním systému stroje, které se projevují tvorbou plynů, nazývaných rozkladové. K uvedeným typům závad může dojít kdykoliv a protože se jedná o nepřímou metodu, umožňující detekci vzniklých plynů, je úkolem posoudit prostřednictvím složení a množství plynů, …

DGA – Plynová chromatografie – příklad a možnosti hodnocení Pokračovat ve čtení »

Chromatografický rozbor plynů z kondenzátorových průchodek obsahujících izolační olej

Obvyklý chromatografický rozbor plynů rozpuštěných v transformátorovém oleji pro detekci tepelných, elektrických nebo kombinovaných závad vychází ze vzorku plynu, který je extrahován z izolačního oleje. Odběry izolačního oleje průchodek jsou však obtížně proveditelné. Jednak je limitujícím faktorem relativně malé množství oleje a hlavně je nutné průchodku otevřít, čímž dojde k odvětrání plynů. Z těchto důvodů došlo k úpravě plnícího …

Chromatografický rozbor plynů z kondenzátorových průchodek obsahujících izolační olej Pokračovat ve čtení »

Celkový obsah plynů rozpuštěných v izolačním oleji

V praxi se někdy stává, že dojde k odstavení nehermetizovaného stroje korektní činností plynového relé, které nemá příčinu v poruchovém ději odehrávajícím se ve stroji. Příčinou bývá přesycení izolačního oleje vzdušnými plyny. K posouzení, že se jedná skutečně o vzdušné plyny je nutný chromatografický rozbor, neboť dříve doporučovaná metoda spočívající v pokusu o zapálení nahromaděných …

Celkový obsah plynů rozpuštěných v izolačním oleji Pokračovat ve čtení »